Pražský maraton katalog řemesel, profesí a firem v Praze

Pražský v Praze

Praha obsahPražský menu


Pražský maraton 2008

Pražský maraton

Keňský běžec Kenneth Mburu Mungara a ruská běžkyně Nailya Yulamanová nejlépe zvládli teplé nedělní počasí a zvítězili ve 14. ročníku Volkswagen Maratonu Praha.

Yulamanová (RUS), loňská vítězka, obhájila svůj titul poté, co se vzdálila hloučku běžkyň, v němž běžely Caroline Kwambai (KEN) a krajanka Alina Ivanova, dvojnásobná vítězka Pražského maratonu. Yulamanová (27), dokončila v čase 2:31:43, což je o více než 90 vteřin lepší čas, než měla vloni.

Pražský maraton historie

Pražský maraton Od svého vzniku v roce 1995 je Pražský mezinárodní maraton na strmé cestě vzhůru k mezinárodnímu uznání. Při zakládání PIM si ani C.Capalbo nedokázal představit, že se první ročník setká s tak obrovským zájmem. 1500 běžců se v červnu roku 1995 valilo pražskými ulicemi jako rozbouřená řeka a o 10 let později to bylo již přes 4000 nadšených maratonců. Dalších 10 000 v tom samém čase zdolávalo kratší tratě nesoutěžních běhů.

Závod je mezi maratonci po celém světě spojován především s jeho trasou, ketrá je jedna z nejkrásnějších na světě. PIM byl také zařazen mezi top 10 maratonů světa v knize "Nejvýznamnější maratony světa a jejich historie" od autorů Fausta Narducciho, Roberta Quarcetaniho a Massima Magnaniho.

4 roky po vzniku Pražského mezinárodního maratonu se PIM rozhodl dát šanci běžcům ukázat se v Praze i na poloviční trati – uskutečnil se 1/2Maraton, který se nyní pomalu stává nejoblíbenějším podnikem PIM Běžeckého seriálu. Neopakovatelná scenerie při startu z Karlova mostu vytváří magickou atmosféru, která láká každoročně tisíce běžců zdolat krásnou, náročnou ale přesto velmi rychlou trať. Již nejeden běžecký magazín z různých koutů světa zařadil Hervis 1/2Maraton Praha do top 10 či top 5 půlmaratonů na světě!

Postupně přibývaly i další běhy: zářijová Grand Prix, In-line závody, od roku 1997 Juniorský maraton, od roku 1999 Marathon Music Festival, tradiční hudební doprovod všech akcí PIM.